★★★★★ 4.1 80 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by knellcareinc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • For DIY Telescope Spherical Concave Mirror D130F650mm Optical Spherical Glass
  • Aperture: 130mm, focal length: 650mm
  • The short axis of the secondary mirror is 25mm, which is a good choice for the fans of DIY telescope.
  • Pack include:Primary Mirror + Secondary Mirror Set
UPC 791719174846
Brand CYZW
Mount Altazimuth Mount
Coating aluminized
Focus Type Manual Focus
Model Name D130F650
Finderscope Reflex
Item Weight 1.5 Pounds
Manufacturer CYZW
Power Source Manual Operation
Field Of View 196.92 Arc Minutes
Compatible Devices Camera, Smartphone
Objective Lens Diameter 130 Millimeters
Focal Length Description 650 millimeters
Manufacturer Part Number #Q-12
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
80 ratings | 33 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (62)
4 stars
7% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (8)